Kontaktujte nás: 603 898 417 | radek@hodak.cz
0 Kč

Mrazuvzdorné sukulenty

Existuje několik druhů mrazuvzdorných sukulentů, které přežívají zimy i v našich klimatických podmínkách, pokud jsou umístěny na místech s dobrým odvodem vody. Venku umístěné mrazuvzdorné sukulenty ničím nepřikrýváme, nejlépe přežívají chráněné vrstvou sněhu, který je izoluje od vnějšího chladu.

Mezi nejznámější otužilé sukulenty patří mnoho druhů Netřesků (Sempervivum), Netřeskovců (Jovibarba), Rozchodníků (Sedum), Kosmatců (Delosperma).

Mezi mrazuvzdorné se řadí i několik druhů Opuncií, patřících mezi kaktusy.
Opuntia fragilis přežije údajně až -50°C, dalších několik druhů Opuncií běžně přežívá mrazy až -30°C.

Netřesky - Sempervivum 

Netřesky krásně vystihuje překlad slovního spojen z latiny "semper vivum" znamenající "vždy naživu - věčně živý". Netřesky jsou skutečně hodně odolné, tučnolisté, mrazuvzdorné rostliny. Český název "netřesk" vznikl pravděpodobně z pověry, která říká, že kde roste na střeše netřesk, tam blesk netřískne.

V současnosti je známo kromě nejznámějšího netřesku střešního tisíce kultivarů netřesků různých tvarů, barev a velikostí. Některé rostliny svou velikost a barvu mění podle stanoviště a ročního období. Na přírodních nalezištích rostou netřesky na slunných místech a většinou na chudých štěrkových půdách, kde se ostatní rostliny neudrží.

Netřesk - Sempervivum Bronco

Netřesk - Sempervivum Bronco

Při pěstování netřesků by jsme se měli pokud možno přiblížit těmto výše uvedeným podmínkám. Rostliny potřebují dobrou drenážní vrstvu pro odvod přebytečné vody, aby nezahnívaly od kořenů, vlastní půda může pro dobrý růst obsahovat více humusu než v přírodě, svrchní vrstva více štěrku, aby nezahnívaly spodní listy růžic.

Květenství Netřesku střešního

Květenství netřesku střešního

Netřeskům běžně vyhoví rosa a přírodní srážky, jen v horkých, suchých letních dnech je můžeme později na večer pokropit.
Netřesky dobře snášejí naše zimy na skalkách i v nádobách bez jakékoliv ochrany.

Rozmnožování netřesků provádíme zasazením oddělených mladých růžic. Netřesky množíme nejlépe na jaře a během léta. Podzimní oddělky by do zimy nemusely dostatečně zakořenit.

Netřesky se pěstují ve skalkách nejen na ozdobu. Netřesk střešní - sempervivum tectorum je v lidovém léčitelství nazýván "aloe severu", protože mu jsou přisuzovány obdobné léčivé schopnosti jako má Aloe vera.

Netřeskovce - Jovibarba

Rod Jovibarba se od rodu Sempervivum liší tvarem květenství. Sempervivum má květy hvězdicovité, Jovibarby mají květ ve tvaru zvonečku. Další odlišností je způsob rozmnožování. Jovibarby vytvářejí nové rostlinky s tenkými oddenky, které se lehce oddělí od mateřské rostliny a odkutálejí se do okolí, kde zakoření i v malinké štěrbině.

Netřeskovec - Jovibarba

Mladé oddenky Jovibarby se odkutálí do okolí

Květenství Jovibarby

Květenství Jovibarby

 

Fotogalerie mrazuvzdorných sukulentů

Kosmatcovité

Kosmatce - delosperma, jsou atraktivní rostliny do skalek i do nádob. Umisťujeme je na přímé slunce…

Zobrazit

Sedum Album Coral Carpet

Fotografií:
1
Datum:
14. 1. 2021

Zobrazit

Sedum lydium Rupeum

Fotografií:
2
Datum:
15. 1. 2021

Zobrazit

Sempervivum 6

Tento netřesk můžete zakoupit ZDE.

Zobrazit

Sempervivum Andinn Tunrida

Fotografií:
1
Datum:
5. 12. 2020

Zobrazit

Sempervivum Crispyn typ Wills

Fotografií:
1
Datum:
14. 1. 2021

Zobrazit

Sempervivum Pacific red rose 7/2020

Fotografií:
1
Datum:
14. 1. 2021

Zobrazit

Sempervivum Red Lion

Fotografií:
1
Datum:
11. 2. 2021

Zobrazit

Sempervivum Reinhard

Velice půsubivý netřesk Sempervivum Reinhard si můžete zakoupit ZDE 

Zobrazit